Siyatik;

Siyatik;Vücudunuzdaki en uzun olan siyatik siniri; leğen kemiğinizden başlayarak kalça bölgenizden geçer ve her iki bacağınıza uzanır. Dizlerinize geldiğinde tibyal ve peroneal sinirlere ayrılır.

Siyatik siniri bacağınızın alt kısmında bulunan kasları kontrol eder baldırlarınıza, bacaklarınıza ve ayaklarınıza hissetme yetisi sağlar.  sinir güzergahı boyunca kalçanızdan baldırınıza, dizaltı, bacağınıza ve ayak topuğunuza yayılan ağrıyı ifade eder. Rahatsızlık hafif olabileceği gibi, elden ayaktan düşürücü de olabilir ve ağrıya karıncalanma, uyuşma veya kas zayıflığı eşlik edebilir.Siyatik

Siyatik kendi başına bir hastalık olmaktan çok disk fıtığı gibi sinirler üzerinde baskı yaratan başka bir sorunun semptomudur.  sinir boyunca yayılan ağrılarla kendini gösteren bir ağrı halidir. Bu ağrı iki çeşittir: Biri az şiddetli ve devamlı olan ağrı, diğeriyse ara ara gelen ve şiddetli olan ağrıdır.

Ağrılar sinir boyunca kalçadan topuğa kadar uzanır. Topuğa doğru uzanırken bazı noktalarına parmakla basılınca ağrılı olduğu görülür. Bu noktalarda sinir üzerine yapılan basınçla uyandırılan ağrının sinir boyunca aşağı, bazen da yukarıya yayılması karakteristiktir. Üst bacağın arka kısmı, arka bacağın dış tarafa yayılan ağrıya siyatik denir. Ağrı, bazen birdenbire gelir. Bazen de yavaş yavaş ilerler. Otururken, kalkarken, uzanırken hareketler zorlukla yapılır. Bel kemiğinin aşağı bölgesi hassastır. Ağrılar yürürken, öksürürken ve gerinirken daha da artar.

Halk arasında sinir romatizması da denir. Nedeni omurlar arasında kıkırdak disklerin yerinden oynaması, yani disk kayması, omurganın alt bölümünün iltihaplanmış veya zedelenmiş olması olabilir. Sinirin gerilmesi veya sıkışması esasına dayanan belirtiler hastalığın tanımlanmasında önem arz eder. Hasta sırtüstü yatarken gerilmiş halde bulunan bacak yavaş yavaş yukarı kaldırılır ve bu sırada uyluğun arka yüzünde bacağa, hatta ayağa kadar yayılan çekici bir ağrı husule gelmesi, siyatik lehinedir.

Bacak ne kadar yukarı kaldırılırsa, ağrı da o kadar şiddetlidir. Siyatik sinir köklerinin hasarlarında hasta bacağın kaldırılmasıyla sağlam bacakta da ağrı meydana gelebilir.

Siyatiğin meydana gelmesinde disk fıtıkları, omurga veremi, omurganın alt kısımlarında yerleşen doğuştan veya sonradan olma değişiklikler (sakralizasyon, lumbalizasyon, kırıklar, spina bifida), leğen kemiklerinin ve bu bölgedeki organların hasarlanmaları rol oynayabilirler.

Bu bozukluklar sinirin herhangi bir yerinde, basınç altında bırakıp veya gerilemesine yol açarak hastalığa sebep olur. Bunlar arasında en mühimi ve en çok rastlananı bel fıtığı da denen disk hernilerdir.

Ayrıca sinirin damarlarıyla ilgili bozukluklar, gut, şeker hastalığı, sıtma, bazı tahriş edici ilaçların sinir çevresine şırınga edilmesi de siyatik nevraljilerine yol açabilir. Uzun süren vakalarda bacakta hareket ve his bozuklukları, kaslarda erime meydana gelebilir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]