Gerilim tipi baş ağrısı, baş ağrıları içinde en sık görülen tiptir.

Gerilim tipi baş ağrısı 70%
Migren 12%
Hamileliklte 7%
Kronik baş ağrısı 2.5%
Küme baş ağrısı 0.2%
[ultimate_spacer height=”20″]

Grafikte gördüğünüz gibi baş ağrıları içinde %70 dir.

Gerilim tipi baş ağrısı araştırmalar göre; Boyun atlas (C1)ve Axis (C2) omurga ekseninde oluşan düzensizlik, baş veya boyundaki kasların kasılması sebebinden kaynaklandığı göstermektedir.

Gerilim tipi baş ağrısı; diğer nedenler; stres veya huzursuzluk, uzun süre aynı pozisyonda oturma, gece sürekli yüz üstü yatma alışkanlığı olan kişiler, boynundan kaza geçirenler, Çevresel faktörlerin değişmesi, aşırı sorumluluk yüklenme, düş kırıklıkları, ailesel ve ekonomik sorunlar gibi insan yaşamındaki önemli değişiklikler sonucu yüz, baş ve boyun kaslarının sürekli gerilmesi ile ortaya çıkan şiddetli baş ağrıdır.

Çoğu kez hasta kendi kendisine migren tanısı koyar. Oysa hem mekanizma hem de tedavi yönünden gerilim baş ağrısı migrenden çok farklı bir biçimde ele alınmaktadır.

Migrenli hastalar kuytu sessiz bir yer ararken gerilim baş ağrısından yakınan hastalar tam tersi gezmek dolaşmak isterler.

Gerilim tipi baş ağrısı migrenin aksine tek bir bölgeyi tutmaz. Daha yaygın bir seyir gösterir. Gün ilerledikçe şiddetlenir. Saatler boyunca sürer gider.

Migrende ağrı öncesinde görülebilen görme bozukluğu, ışıklara hassasiyet ve diğer belirtiler gerilim baş ağrısında yoktur.

Gerilim tipi baş ağrısı önce ense, boyun ve omuz bölgesi kaslarında basınç uygulamakla yansıyan ağrının ortaya çıkmasına neden olan tetikleyici noktaların (trigger points) ortaya çıkması önemli bir bulgudur.

Gerilim baş ağrısının en önemli özelliği genellikle ense bölgesinden başlayarak tepeye doğru yükselmesi ve sıkıştırıcı bir ağrı şeklinde seyretmesidir.

Hastalar çoğu kez bu durumu başın cendereye alınmış gibi sıkıştırılması şeklinde nitelendirirler.

Baş ağrısı; gereğinden az ya da fazla uyuma, gereğinden az ya da fazla yeme, fazla alkol tüketme, aşırı gürültüye maruz kalma, aşırı çalışma ve diğer sağlık sorunları ile tetiklenebilir.

Baş ağrısının yanı sıra bir çok hastada başta yanma hissi, keçeleşme, dokunma ile hassasiyet gibi bulgular ortaya çıkar.

Ayrıca konsantrasyon güçlüğü, uykusuzluk gibi yakınmalar ağrıya eşlik edebilir. Bulantı ya da kusma görülebilir. Ancak çoğu kez migrende olduğu kadar şiddetli değildir.

Bir başka önemli nokta migrenin ve gerilim tipi baş ağrısının bazen birlikte görülebilmesidir. Hatta migren ağrılarından yakınan bir hastada zaman içerisinde gerilim tipi baş ağrısı da oluşabilir ve gerilim tipi baş ağrısının belirtileri daha ön plana geçebilir. Bu durumda hastalar baş ağrılarının şeklinin, süresinin ve sıklığının değiştiğini ifade ederler.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Tedavisi; Çok yönlü düşünerek tedavi edilmesi, Gerilime sebep olan nedeni araştırmak ve uygun tedavi yapılması gerekir. Tedavilerin başında chiropractic ve akupunktur gelmektedir. Masaj therapy, refleksolojy ve diğer alternatif tedavilerde yapılabilir.