Fibromiyalji nedeni tam olarak bilinmeyen hastalık kategorisinde yer almakta . Fakat, Araştırmalar çoğu fibromiyalji hastalık nedeni boyun ve diğer omurgalardan kaynaklı olduğu ispatlamıştır.  Yani omurgada oluşan mekanik veya fizyolojik bozukluk fibromiyalji hastalığına neden olmaktadır. Dolaysıyla, fibromiyalji rahatsızlığı olan hastaların muhakkak boyun ve diğer omurgaların durumu gözden geçirmede yarar vardır. Genelde daha çok hassas yapılı ve herşeyden çabuk etkilenen kişilerde daha çok görülen bir hastalık.

Fibromiyalji belirtisi;

Fibromiyalji

Tüm vücutta yaygın ağrılar (daha çok enseden başlayıp başa yayılan ağrı, boyun ve bel ağrısı, kalça ağrısı gibi) ağrıya eşlik eden yanma ve sızlanma hissi, üzüntülü ruh hali, bitkinlik ve uyku bozukluğu, özellikle uyandıktan sonra vücutta tutukluk ve genel yorgunlukla kendini gösteren bu hastalık daha çok orta yaşlı bayanlarda görülmektedir. Şikayetler gün içerisinde sinir ve strese bağlı olarak artış gösterebilir. Dış görüntüsü sağlıklı görünüme sahiptir olduğundan yakınlarına ve çevresindeki insanlara derdini anlatmakta zorlanır. Bazen doktorlarda yanlış teşhis koyarak tedavileri geciktirirler.

Fibromiyalji tanısı;

Öykü ve fizik muayene bulguları ile konur. Ağrının dağılımı, eşlik eden belirtiler ayrıntılı olarak değerlendirilmelidir. Eklem muayenesi ve kas kuvvetleri normal sınırlar içerisindedir. Yaygın ağrının 3 aydan uzun süredir devam etmesi ve ağrıyı açıklayacak başka hastalık bulunmaması durumunda ilk akla gelmelidir.

Hastaların boyun, sırt ve bel omurga filmlerine bakmak lazım. Gerekirse MR çekilerek durum değerlendirme yapılmalı.

Klinik muayenede tanımlanmış dokuz çift hassas noktadan 11’inin ağrılı bulunması kesin tanısı için istenmektedir. Bu hassas noktalar ense, boyun, omuz, sırt, göğüs duvarı, dirsek, kalça, bel ve diz bölgesinde yer almaktadır.

Laboratuvar testleri genellikle normaldir, ancak altta yatan sorunların belirlenmesi veya fibromiyalji taklit eden romatizmal hastalıkların ekarte edilmesi amacıyla kontrol edilmesinde yarar vardır.

Fibromiyalji tedavisi;

Psikolojik açıdan da ; sürekli ağrı hissinden dolayı yaşamdan zevk alamama şeklinde kendini göstermektedir.

Genellikle şikayetler 3 aydan uzun sürelidir. Bu ağrılar kişinin yaşam kalitesini çok fazla düşürmektedir.

Hastalığın tedavisinde hastaya özel yaklaşım çok önemlidir ve her hastanın ayrı ayrı ele alınıp tedavi programının hastaya özel düzenlenmesi gerekir.

Hastalık birden fazla bölgede rahatsızlık yarattığı için, her bölge için özel tedavi programı yapılmalı. Fibromiyalji olan hastaların çoğuda omurga düzensizliği olduğunu tespit ediyoruz. mesala boyun omurga düzleşmesi, omurga eksen kayması, boyun omurga eğriliği, sırt omurga eğriliği ve eksen dönmesi gibi durumlar. Bu durum göz önüne alarak yapılan tedaviler yapılmalı.

Fibromiyalji tedaviside  ; Chiropractic, Manuel Terapi , Frekans Tedavisi ,Akupunktur tedavi, Egzersiz programları uygulanmaktadır.

Bunların yanı sıra , hastanın beslenme , savunma mekanizması güçlendirmeli ve stres yönetimi konusunda kendini eğitmeli.