Boyun fıtığı;

Boyun fıtığı

Boyun fıtığı

Boynun iskelet yapısını oluşturan 7 adet diskin aralarında bulunan jölemsi sıvının kayması ve kayan bu parçanın söz konusu bölgede bulunan kanal ve omuriliği baskılılığı dan oluşan rahatsızlıktır.

 Boyun fıtığı, Uzun bir süre herhangi bir belirti göstermeksizin ilerleyebilen bir rahatsızlıktır ve bu nedenle erken teşhis oldukça zor olabilir. Bunun sebebi diskler arasında kayan paçanın civardaki omuriliğe ve sinirlere baskı yapamayacak kadar az olmasıdır. Fakat, boynun omurga yapısı bozulduğundan ilerleme devam eder. Boyun fıtığının en belirgin belirtisi, sık yaşadığımız boyun tutulması şikayetleridir. Ağır yük taşıma veya kötü pozisyonda uyma durumlarında dahi boyun tutulması veya şiddetli ve ani acılar orta çıkıyor ise hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.
Vücudun tüm sinir sistemini taşıyan omurganın başlangıcı boyun kısmıdır. Boyunda bulunan 7 adet omurun (diskin) ilk ikisi ( atlas omurga ve axis omurga ) özel bir yapıdadır ve bu sayede kafatasına tutunur. Sinirleri boyun bölgesinden geçer ve tüm vücuda dağılır. Bu nedenle boyun bölgesinde ortaya çıkan bir sıkışma ve devamında kaçınılmaz olan sinirlere baskı, vücudun bağlı bölgelerinde de şiddetli olarak hissedilebilir. Bu bölgelerin en başında beyin, kulak, göz, ense, omuz, sırt, kol ve el bulunmaktadır.
Boyun fıtığı belirtileri,
Boyun fıtığının teşhisi için öncelikle öncelikle hastanın şikayetleri dinlenir. Mevcut şikayetleri doktora tam olarak anlatmak gerekir. Çünkü boyun ağrısı fıtık kaynaklı olabileceği gibi, birçok sinirin toplandığı hassas bir bölge olması sebebiyle psikolojik kaynaklı dahi olabilir. Fakat, ağrı vücudun boyna yakın kısımlarında ve şüpheli yerlerdeyse MR zorunlu hale gelir. MR çekildikten sonra disklerin kayıp kaymadığı açıkça görülebilir ve hastalık derecesi belirlenerek tedavi yöntemi kararlaştırılır.
[ultimate_spacer height=”20″]

[indeed-my-testimonials group=’boyun-fitigi’ max_num_desc=’250′ order_by=’date’ order=’ASC’ limit=’10’ show=’name,quote,stars’ page_inside=’0′ inside_template=’IMTST_PAGE_TEMPLATE’ theme=’theme_6′ color_scheme=” disable_hover=’0′ columns=’1′ slider_set=’1′ filter_set=’0′ items_per_slide=’1′ slide_opt=’bullets,nav_button,autoplay,stop_hover,responsive,loop’ slide_speed=’5000′ slide_pagination_speed=’500′ pagination_theme=’pag-theme1′ animation_in=’none’ animation_out=’none’ read_more=1 ]

[ultimate_spacer height=”20″]

Lütfen Yorum Yazın

[indeed-my-testimonials-form client_name=’Adı-Soyadı’ client_job=’e-mail’ quote=’Yorum’ rating=’Yıldızlar’ req=’client_name,client_job,quote,rating’ e_msg=’Gönderdiğiniz yorumlar için teşekkür ederiz!’ err_msg=’Bir hata oluştu. Tekrar deneyin ve gerekli tüm alanları doldurun !’ d_group=’boyun-fitigi’ ]