Genel

Bel kayması;

Bel kayması nedir? Omurgamızı oluşturan omur kemikleri birbirleri üzerinde bir düzen içeresinde dizilirler. Normalde omurların ön ve arka kenarları, bir alt ve bir üst omurun kenarları ile aynı hizadadır. Omurlar birbirlerine ön kısımda diskler arka kısımda faset eklemler yardımı ile bağlanır. Bu dizilimin dayanıklılığını arttıran bir çok bağ yapısı da kemikler arasında köprü oluşturur.bel kaymasi

Bel kayması olarak bilinen hastalıkta bir omur diğerinin üzerinde genellikle öne doğru yer değiştirir. Bu kayma olayı sonucunda, omurganın içinden geçen omuriliğimiz sıkışır ve her iki bacakta ağrı, uyuşukluk ve yanma gibi şikayetler meydana gelir.

Bel kayması  belirtisi; Tipik belirtisi ise yürürken şiddetli bel ağrısı,bacaklarda ağrı ve uyuşma.

Omurga ve bel fıtığının sinire verdiği hasar, omurga kanal durumu ve kişilerin verdiği tepki değişkenliği, klinik bel kayma belirtiri belirliyor.

  1. Bel ağrısı, 95% bel hastalarda rastlanır, hasta çoğu zaman yol yürürken veya ayaktayken çok şiddetli bel ağrısı çeker, yatarak veya bir şekilde pozisyon bularak ağrıları dindirmeye çalışır, ağrı kesici ilaçlar fayda sağlamaz. Günlük hayatı fazladan etkiler, hatta iş göremez hal alır.
  2. Bacaka yayılan şiddetli ağrı, 80% hastalarda rastlanır, bel ağrısı dindikten veya biraz azaldıktan sonra başlar, uyluk ve baldır arka tarafında şiddetli ağrı ve uyuşma eşlik eder, bazen ayak topuk ve ayak altı kısmı aynı belirti olur. Bazan bacağın belli bölgeleride elektrik çarpma ve uyuşma hissi oluşur. Belirti hafif olanlar fazla sıkıntı yaşamazken durumu ağır olanlar yatarak dinlenme ihtiyacı duyarlar, belini,dirseğini veya kalçasını bükerek yattığında rahat ederler.
  3. Bacak uyuşması, ayak düşmesi (topallama) veya bacak üşümesi belirtesi olur. ağrı ile uyuşma aynı anda veya bazan sadece uyuşma olur. nadirde olsa ayakta üşüme görünür (spinal kanal içindeki sempatik sinir liflerinin uyarıldığı için). Topallama nedeni ise spinal kanal stenoz daraldığından oluşan patolojik ve fizyolojik belirtiden ibaret.
  4. Kauda equina belirtileri: Nadirde olsa merkezi nükleus pulposus herniasyonuda  görülür. perineal uyuşukluk, karıncalanma, bağırsak ve mesane disfonksiyonu . Kadınlar idrar kaçırma, erkek iktidarsızlık oluşabilir. Ağır vakalarda, alt ekstremite de  kısmen felç  hali oluşur.

Klinik bulgular

Popülasyonda görülme sıklığı% 15.2. Görülme bölgesi, lomber intervertebral diskin çeşitli yerlerinde oluşur, çeşitli dejeneratif değişikliklerine göre farklı dereceleri vardır. özellikle çekirdek, disk anulus yırtığı, omurga disk çıkıntısın nükleus pulposus dokusu tahrişi,   omurilik stimülasyon baskısın dan meydana gelen bel ağrısı, tek veya çift taraflı alt ekstremitede  ağrı uyuşma ve diğer belirtiler, hatta idrar kaçırma, büyük abdest kaçırma ( Kısmen felç) gibi bulguları vardır.