[ultimate_spacer height=”10″]

bel fitigiBel fıtığı;

40 yaş üst gurup insanlarda sık rastladığımız bir hastalıktır, fakat son zamanlarda genç yaş gurubu sayılan insanlarda da artık rastlamak mümkün.

Bel fıtığı oluşumu; Hareketsizlik, Duruş bozukları, Kaza, Yaşam koşulları.. v.s  ana sebep olarak karşımıza çıkıyor.

Fıtığın oluşumu, çok basit bir neden de olabilir ( Ağır kaldırma ) yada uzun süreli omurga ve diskler’e  yüklenmek de olabilir. Fakat hasta belirtileri çok basit bir neden ile bir anda ortaya çıkmakta dır ( Hapşırma, Ağır kaldırılmak, Oturup kalkarken, Ani hareket , ve hatta diş fırçalarken bile…).

Klinik araştırmalar dan edilen bilgiler; Fıtık ile beraber omurgada sorunu olan hastalarda ( belde eğrilik, bel kayması, bel lordoz düzleşmesi )  ağrıları daha yoğun yaşadığı, ilaç ve diğer tedaviler yapıldığında rahatsızlığın bir türlü geçmediği hatta ameliyat yapılsa bile ağrıların geçmediği gözlemliyoruz.

Diğer bir görüş ise;  ”Omurga ve eklemlerinde oluşan düzensizlikler, omurga yapı değişiklikleri (Eksen kayması, Omurga eğriliği gibi mekanik bozukluklar) omurgada fıtığın ana sebep olabilir”.

Atlas kemiği (C1), Göğüs (T1), Bel ( L4-5 ) ve Kalça kemiği, Tüm omurga yapısında önemli rol üstlenmiş olup, bu bölgede oluşan bozukluklar, diğer omurgaların kurulumunu etkilemekte dir.

Omurgalar, bağımsız parçalardan oluşsada, kendi aralarında iletişim kurarak haraket etmektedir. Bel omurga haricinde omurga ve eklemde düzensizlik ( boyun fıtığı, skolyoz ) oluştuysa, Bel omurgaları etkileyerek onlarında kendi ekseninden kaymasına ve omurgada fıtıkların oluşumuna kolaylık sağlamaktadır.

Omurga eksen kayması ( rotadan şaşması) ve omurga eğriliğinden ( skolyoz) oluşan fıtığı ameliyat yapıldığında fıtığın ana sebebi düzeltilmediğinden, fıtık ve ağrılar tekrarlama riski yüksek olup, bazan tedaviler başarısız olmaktadır.

[indeed-my-testimonials group=’all’ max_num_desc=’250′ order_by=’date’ order=’ASC’ limit=’20’ show=’name,quote,job,stars’ page_inside=’0′ inside_template=’IMTST_PAGE_TEMPLATE’ theme=’theme_2′ color_scheme=” disable_hover=’0′ columns=’1′ slider_set=’1′ filter_set=’0′ items_per_slide=’1′ slide_opt=’bullets,nav_button,autoplay,stop_hover,responsive,loop’ slide_speed=’5000′ slide_pagination_speed=’500′ pagination_theme=’pag-theme1′ animation_in=’none’ animation_out=’none’ read_more=1 ]

[ultimate_spacer height=”10″]
[ultimate_spacer height=”20″]

Bel fıtığı belirtileri (semptom):

Bel fıtığı bazen kendini beli etmeden yavaş yavaş ilerleyebilir, bezende omurlardan çıkan sinirleri veya omur içinden geçen sinir demetini sıkıştırarak rahatsızlıklara sebep olur.

Sinir köklerinin sıkışmasıyla ortaya çıkan rahatsızlıklar, Bel, kalça veya bacaklarda çok yoğun bir ağrı, karıncalanma veya uyuşukluk gibi durumlar ortaya çıkar. Siyatik olarak bilinen rahatsızlıkta belden ayaklara ve topuğu’na kadar uzanır.

[ultimate_spacer height=”20″]
Bel ağrısı ve tutulma 90%,
Bel ve kalça ağrısı 80%,
Bel ve Bacak ağrısı 70%,
Bacak karıncalaşma ve uyuşma 45%,
[ultimate_spacer height=”20″]

Bel fıtığı teşhisi:

Hastalığın öyküsü (anamnez) alınır, muayene (nörolojik) ve diğer muayene ile hastalığın hangi aşamada olduğu tespit edilmesi gerekir, fakat bazen buda yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle X-Ray Filmi, MR’ın çekilmesi gerekebilir.

Doğru Pozisyon

Doğru oturmak lazım

Bel fıtığı hastalığıda ne gibi tedbirler alınabilir?

  • İş yerinde band veya masa başında çalışırken beli fazla zorlamadan çalışma imkanı ayarlanmalıdır.
  • Fazla kilolar omurlar için çok büyük ağırlık oluşturur, bu nedenle fazla kilolardan kaçınılmalıdır.
  • Sandalyeye oturunca doğru oturmak gerek aşırı öne, yanlara veya arkaya sarkmak bele zarar verebilir.
  • Ağır yükleri ya yalınız kaldırmamalı veya parça parça kaldırmalıdır.
  • Ağır yükü kaldırırken kesinlikle bacakları düz tutarak eğilip kalkılmalıdır.
  • Taşına yükün tek taraflı taşınmaması gerekir.
  • Yükün mümkün oldukça vücuda yapışık taşınması daha uygundur

Disk sarkması (prolapsus):

Diskin basınca dayanamayarak bir kısmının spinal (omur) kanala doğru sarkması nedeniyle spinal kanaldan geçen sinir demetleri sıkışır. Buda zamanla ödem ve ağrılara sebep olur.

Diskin sarkmadan önce çıkıntı yapması (protrusion):

Disk etrafındaki kısmın gevşemesi nedeniyle ortasındaki jelâtinimsi tabaka üzerinde aşırı basınç biner ve buna dayanamayan jelâtin hafif çıkıntı yapar. Bu çıkıntı sinirleri sıkıştırır ve buda sinirsel ağrılara sebep olur.