Boyun fıtığı, boynun iskelet yapısını oluşturan 7 adet diskin aralarında bulunan jölemsi sıvının kayması ve kayan bu parçanın söz konusu bölgede bulunan kas ve sinir yapıyı bozmasıyla ağrı, boyun tutulması gibi şikayetlerle ortaya çıkan, tanısı bel fıtığına göre daha zor konulan bir rahatsızlıktır.

Boyun fıtığı, herhangi bir belirti göstermeksizin ilerleyebilen bir rahatsızlıktır ve bu nedenle teşhis oldukça zor olabilir. Bunun sebebi diskler arasında kayan bölgenin civardaki sinirlere baskı yapamayacak kadar az olmasıdır. Fakat, boynun omurga yapısı bozulduğundan ilerleme devam eder. Boyun fıtığının en belirgin belirtisi boyun tutulması şikayetleridir. Herhangi bir şekilde ağır yük taşımama veya hava değişikliklerine maruz kalmama durumlarında dahi boyun tutulması veya şiddetli ve ani acılar orta çıkıyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.
Vücudun tüm sinir sistemini taşıyan omurganın başlangıcı boyun kısmıdır. Boyunda bulunan 7 adet omurun (diskin) ikisi özel bir yapıdadır ve bu sayede kafatasına tutunur. Sinirleri boyun bölgesinden geçer ve tüm vücuda dağılır. Bu nedenle boyun bölgesinde ortaya çıkan bir sıkışma ve devamında kaçınılmaz olan sinirlere baskı, vücudun farklı bölgelerinde de şiddetli olarak hissedilebilir. Bu bölgelerin en başında omuz, sırt, kol ve el bulunmaktadır.
Boyun fıtığının teşhisi için öncelikle öncelikle hastanın şikayetleri dinlenir. Mevcut şikayetleri doktora tam olarak anlatmak gerekir. Çünkü boyun ağrısı fıtık kaynaklı olabileceği gibi, birçok sinirin toplandığı hassas bir bölge olması sebebiyle psikolojik kaynaklı dahi olabilir. Fakat, ağrı vücudun boyna yakın kısımlarında ve şüpheli yerlerdeyse MR zorunlu hale gelir. MR çekildikten sonra disklerin kayıp kaymadığı açıkça görülebilir ve hastalık derecesi belirlenerek tedavi yöntemi kararlaştırılır.